פונדקאות – איפה כדאי לעשות את התהליך

הרצון להביא ילד לעולם ולהפוך להורה לא תמיד בר הסבר.  יש שיגידו שהם רוצים  בדור המשך ויש שיחשו בצורך לאהוב משהו או לחוש  נאהב , להיות משמעותי למשהו  אחר  ולהקים משפחה .  לפעמים הדרך להגיע לתינוק משלך יותר מורכבת ממה שציפנו או ידענו . אתה מגלה לפתע שיש כל כך הרבה משתנים לרצון ליצור תינוק ואתה נחשף ונשאב לעולם חדש של מושגים ומצבים  שלא הכרת .

לרפואה המודרנית היום  יש פתרונות  ויכולת לעזור לך להיות הורה באמצעות פונדקאות . זהו תהליך מורכב עם עלות כספית גבוהה שלא תמיד מצליח בפעם הראשונה ומחייב אורך רוח וסובלנות .

פונדקאות בישראל אפשרית במקרים מסוימים כמו לנשים נשואות שלא יכולות לשאת את ההריון .      

זוגות להט"ב או אבות בודדים  שלהם המדינה לא מאפשרת את טיפול הפונדקאות  בישראל פונים  לעבור את הטיפול בחו"ל .

יש מדינות מסוימות שמאפשרות לתושבי חוץ  לעבור טיפול פונדקאות אצלם במדינה . כמו נפאל, גאורגיה, אוקראינה ועוד…לאחרונה מדינות רבות סגרו את שעריהן בפני זוגות חד מיניים. ניתן לבצע טיפול פונדקאות בארצות הברית או בקנדה שהן מדינות שבהם הרפואה ותקציבי המחקר עשירים יותר ורמת ותנאי הטיפול היא בהתאם .

פונדקאות בקנדה מתאפשרת אך קיים חשש עקב המצב החוקי בנושא תשלום ופרסום לפונדקאית .

הטיפול בארצות הברית  עדיף מכמה סיבות:

1.יש את הרפואה המתקדמת ביותר עם טכונלוגיות מעודכנות ובפיקוח ה fda . התקנות בארצות הברית מתייחסות לטיפול שניתן לתורמת הביציות ולפונדקאית כמו לתקנות של תרומת איברים ומכיון שכך, פותחו במהלך השנים תקנות מאוד ברורות לטיפול בתורמת ביציות ופונדקאית . ה fda עורך בדיקות שנתיוית במרכזי הפריון ובודק כל תיק ותיק של תורמת הביצית ושל הפונדקאית כמו כן הוא בודק את תקנות המכון . מכון הפריון שלנו עבר בהצלחה את כל בדיקות ה fda עד היום  .   תקנות אלו נכתבו על מנת לשמור על איכות הטיפול  והן לא תמיד  קיימות  במדינות אחרות  .

2.מבחינה מוסרית יש פיקוח הדוק על האם הפונדקאית הנבחרת שזה אומר שיש לה זכויות וזכויותיה מוגנות בחוק .   היא מקבלת תשלום הוגן ומעקב רפואי גם אחרי הלידה . הסביבה בה היא חיה נבדקת וגם השותפים לחייה נבדקים על מנת להבטיח סביבה בריאה . יש הדרכה  והסכמה מלאה של הפונדקאית לתהליך והיא נבחרת בקפידה גם  מבחינה רפואית .

3.מבחינה משפטית יש גיבוי לכל התהליך. טיפול הפונדקאות מוכר בחוק בארצות הברית ולכן איש לא יכול למנוע ממך לקבל את הטיפול בגלל נטיותך המיניות . החוק מאוד ברור ויציב , בארצות אחרות היינו עדים בעבר על שינוי חוק שהביאו למצבים שבהם זוג מצא את עצמו מתקשה להוציא את הילד מאותה מדינה , הדברים נפתרו אך,  גרמו לעוגמת נפש מרובה .  בארצות הברית המערכת המשפטית מסודרת  הכל נעשה בצורה חוקית ובתאום עם עורכי דין של ההורים העתידיים ושל הפונדקאית . בחלק  מהמדינות ובמיוחד בפלורידה ,  ניתן  לרשום את שני בני הזוג כהורים של הילוד בתעודת הלידה  גם אם הם זוג להט"ב. נוסף לזה ילדים שנולדים בארצות הברית יכולים לקבל דרכון  אמריקני ובגיל 18 יוכלו לממש את זכותם ולהפוך לאזרחים אמריקאים  גם אם להורים אין כזאת .

תהליך הפונדקאות מתחלק לכמה שלבים שמבוצעים בקפידה:

1.שיחת ייעוץ ראשונית עם הזוג שבה מוסבר התהליך שבני הזוג צריכים לעבור עם כל השלבים והקשיים שעלולים להיות בדרך ומה המחיר הכספי של התהליך. בשיחה יש גם תאום ציפיות כי לא תמיד התהליך מצליח מייד ולפעמים הוא מצריך שינוי של פרוטוקול הטיפול או בדיקות נוספות.  כמו כן ההורים העתידיים עוברים בדיקה גופנית בדיקת זרע ובדיקות למחלות זיהומיות  , בדיקות אלו מבוצעות ע״י  רופאי הקבוצה  בישראל .אפשרות זו חוסכת נסיעה נוספת לארצות הברית . דגימות של דם שתן וזרע מוקפאים ומועברים לבדיקות חוזרות  ע״י מעבדה מורשית בארצות הברית לפי הנחיות ה fda .

2.נחתם הסכם עם בני הזוג כדי לסגור את כל הצדדים הכספיים והמשפטיים שיהיו בדרך. ההסכם יכלול גם מקרים של מה קורה כשיש תאומים או אם חלילה ההריון נפסק בצורה לא מתוכננת או ניתוח קיסרי .

3.נבחרת הפונדקאית שאיתה תדברו ותתרשמו ממנה . יצירת הקשר הראשוני מאוד חשוב לתחושה ולנוחות שלכם איתה. איתה תעמדו בקשר לאורך כל ההריון והיא תהפוך למשך ההריון לחלק ממכם . הפונדקאית עוברת  מבדקים רבים  ובין היתר בדיקות רפואיות כדי לוודא שחלל הרחם  תקין , בדיקות למחלות זיהומיות ,  בדיקות פסיכולוגיות כדי להעריך  את המוכנות הנפשית שלה  לתהליך ההריון שנעשה על ידי הפריה במעבדה וכרוך בין היתר  בהזרקת הורמונים וגם בידע ובתובנה  שבסוף הילוד לא נשאר אצלה. בדרך כלל בוחרים  בפונדקאית שכבר עברה לידה אחת  ומודעת לתהליך ההריון והמשמעות שלו.

4.בני הזוג מקפיאים זרע  בישראל הזרע המוקפא יישלח למכון הפריון שלנו ויחכה במעבדה ליום ההפריה . ( כמובן שקיימת האפשרות להגיע ליום ההפריה החוץ גופית ולתת זרע טרי ) ההחלטה באיזה זרע אתם רוצים להשתמש היא שלכם . לפני ההפריה תחליטו אם אתם רוצים ליצור עוברים לכל אחד ממכם מהזרע שלו כלומר,  שלכל אחד ממכם יהיו  עוברים  עם   שייכות ביולוגית משלו . או שאתם מעדיפים לא לדעת את השייכות הביולוגית של העובר ולערבב את שתי מנות הזרע.

5.תורמת הביציות היא זו שמעניקה לילדך את המטען הגנטי ולכן חשוב בעת הבחירה שלה להתעקב על הקריטריונים שחשובים לכם . הפריית הביציות עם הזרע שלכם   מתבצעת  במעבדה על ידי האמבריולוגים בשיטות טכנולוגיות מתקדמות . לא כל הביציות יופרו ולכן יש חשיבות לתגובת התורמת לטיפול ההורמונלי וליצירת הביציות שמנוהל ע״י רופאי הפריון . במכון שלנו כל הביציות שנשאבו מהתורמת שבחרתם  שייכות לכם מה שמעלה את הסיכויים ליצירה של יותר עוברים .

6.הביציות מהתורמת  שהופרו ע״י הזרע שלכם יוצרים את העוברים . במעבדה האמבריולוגית  אנחנו עוקבים אחרי התפתחות העוברים  (ברמה תאית ) ומחזירים לפונדקאית רק את העובר עם סיכויי ההשרשה הטובים ביותר .(בארצות הברית ניתן היום לעשות בדיקות לתקינות העובר טרם החזרתו לרחם הפונדקאית,  בדיקה זו נקראת pgs היא יקרה אך משתלמת) את העוברים התקינים האחרים אנחנו מקפיאים . העובר התקין  מוחזר לרחם הפונדקאית שעברה הכנה הורמונלית לקליטת ההריון  ע״י קטטר דק ובפרצדורה  סטרילית . הרבה מהזוגות בוחרים להיות נוכחים בהליך זה שמלווה בהתרגשות רבה .   

  1. שלב הציפיה לקבלת תשובה חיובית להריון מתחיל מרגע ההחזרה של העובר. התשובה החיובית היא לא רק שמחה של הזוג אלא גם של הפונדקאית וגם של הצוות המטפל . תהליך הפונדקאות הוא מורכב לא רק ברמה הרפואית אלא גם ברמה הרגישית לכל מי ששותפים לו . כמו שהשמחה נוגעת בכולם גם כך האכזבה מתשובת הריון שלילית . מערכות התמיכה והבקרה במכון הפריון מאוד חשובות להמשך שלכם . באם היתה תשובת הריון שלילית ניתן להשתמש בעוברים המוקפאים שלכם ובדרך כלל הפונדקאית שעברה אתכם את הנסיון הראשון תמשיך איתכם גם לנסיון הריון שני .
  2. ב 14 השבועות הראשונים של ההריון הפונדקאית תמשיך את המעקב עם רופאי הפריון שלנו . אך גם לאחר שתעבור למעקב הריון עם הרופא המיילד תיהיה תקשורת שוטפת עם רופאי בי אבא בישראל כך,  שתמיד יעמוד לרשותכם רופא לשאלות ותשובות רפואיות  . אחרי הלידה הילוד נמסר לכם ומשוחרר מבית החולים כמו כל ילוד אחר .  הוא נרשם בצורה מסודרת וחוקית עוד בבית החולים אצל הרשויות . הוצאת הפספורוט אמריקאי או  ישראלי כדי שאפשר יהיה להביא אותו לארץ ,  לוקח כמה שבועות ולכן יש להתכונן לשהות בארצות הברית של  מספר שבועות .
  3. עם קבלת הפספורוט  אפשר לצאת עם התינוק לישראל בצורה מסודרת ועם ברכת מזל טוב .

למה לבחור בביצוע הליך פונדקאות עם הצוות בבי אבא –

היתרון בביצוע טיפול פונדקאות בארצות הברית הברית עם הצוות של בי – אבא טמון בעובדה שיש לו  מאגר פונדקאיות ותרומות ביציות שנמצא לרשותכם לבחירה מיידית באתר של בי אבא .  לבי אבא יש   מכון פריון משלו בחוף המזרחי מה שמאפשר נגישות יותר קלה  לאלו המגיעים מישראל (טיסה מתל אביב לניו יורק ) . בצוות של בי אבא יש דוברי עברית ,  אחות מוסמכת מתאמת טיפול  בעלת השכלה אקדמאית ומאמנת בריאות מורשית ,  עם נסיון רב שנים בתחום הפריון , שתלווה אותכם לאורך כל התהליך ותעזור  לכם גם למצוא את האיזון הרגשי .

מכון הפריון דיאמונד מנוהל וקיים מזה שנים רבות ע״י  ד"ר מתן ימיני שרכש את השכלתו הרפואית בישראל והקים את היחידה  החוץ גופית בבית החולים קפלן  . הוא מבין אתכם ומדבר בשפה שלכם ואין בעיות של חוסר הבנה או תמיכה על רקע תרבותי. תקבלו תמיכה מלאה והסבר מלא של כל התהליך בשפה שלכם .

ישראל היא אחת מהמדינות המתקדמות בעולם מבחינת טיפולי הפריה.  לבי אבא  צוות רופאי פריון ישראלי שנמצא בתל אביב ועובד בשיתוף מלא עם הצוות האמריקאי/ ישראלי שנמצא בניו ג׳רסי ארצות הברית . החבור בינהם מאפשר לכם לקבל את הטיפול האופטמלי ע״י  המומחים הטובים ביותר בתחום . צוות ביאבא עומד לשירותכם בתל -אביב ובניו יורק !